Majčinstvo je iskustvo koje je istovremeno i iznimno individualno i intimno, i koje nas povezuje sa svim drugim ženama koje su prošle i prolaze kroz njega.

Osim praktičnih savjeta u majčinstvu, koji su nekad silno korisni, a nekad teret, ono što nam treba je i pronalaženje sebe unutar majčinstva i majčinstva unutar sebe
- stvaranje vlastite priče o tome što je majčinstvo za nas i kakve mame želimo biti.
Treba nam poslagivanje vlastitih komadića mozaika, treba nam orijentacija unutar iskustva majčinstva.

A nema boljeg mjesta za orijentaciju od društva žena koje žele to isto.


Dobrodošle u Mozaik majčinstva:

gdje pomoću tehnika art terapije i uz moje stručno i nježno vodstvo
osvještavate i oblikujete svoju priču…


Tko sam ja kao mama? Tko sam ja izvan uloge mame?
Tko sam ja u svojoj cijelosti?
Kakvo je moje iskustvo majčinstva dosad? Kakva mama želim biti dalje?
Što mi treba, što želim, što me može podržati?
Kako i zašto da u ovom iskustvu više uživam, a manje se žrtvujem?


…i kroz dijeljenje svojih priča povezujete se s drugima koje znaju što prolazite,
stvarajući tako zajednicu podrške i razumijevanja,
zajednicu za kojom čeznemo da bismo mogle osjetiti se viđeno i shvaćeno,
da bismo mogle rasteretiti se nepotrebnih očekivanja i osnažiti povjerenje u sebe.

Mozaik majčinstva je 6-tjedni program psihološko-kreativne podrške za mame.

Kroz 6 tjedana proći ćemo 6 velikih tema u majčinstvu,
svaku kroz 90-minutnu online radionicu u koju je uključeno:

  • kratka psihoedukacija o svakoj od tema

  • vođena aktivnost stvaranja osobnog arta na temu tjedna (likovni talent sasvim nebitan!)

  • vođeno osvještavanje uvida i dobivanje novih perspektiva pomoću vlastitog arta

  • razgovor i dijeljenje o toj temi u majčinstvu

Teme su sljedeće:

Slika i stvarnost majčinstva

Cilj tjedna: osvijestiti razlike između slike i stvarnosti našeg specifičnog iskustva majčinstva, povećati povjerenje u sebe oslobađanjem od neizrečenih nerealističnih očekivanja

Prije postajanja mamom, puno prije i samog razmišljanja o tome, već imamo stvorenu neku sliku, predodžbu o tome što znači biti mama: kako bi majčinstvo trebalo izgledati, kakve osjećaje pobuđivati, kako utjecati na nas. Te predodžbe se stvaraju iz niza izvora - od toga kakve smo mame imali i gledali oko sebe; preko medija, društvenih mreža, knjiga, filmova, serija; do priča ljudi oko nas koje u kombinaciji s našim specifičnim unutarnjim doživljajima dobiju neki sasvim novi život.
A stvarnost našeg specifičnog iskustva skoro uvijek bude drugačija na neki način - dijelom možda bolja, dijelom lošija, ali najčešće drugačija.

I da bismo mogli svoje iskustvo majčinstva složiti u neku smislenu priču koja nam omogućuje da idemo dalje s više povjerenja u sebe, važno je prvo osvijestiti na koje se to sve načine naša stvarnost majčinstva razlikuje od slike koju smo imali prije. Uspoređivanjem slike i stvarnosti našeg osobnog majčinstva otkrivamo uvjerenja o majčinstvu koja često iz sjene upravljaju našim doživljajima, te na površinu izvlačimo neizrečena i neispunjena očekivanja koja nam stvaraju teret i sprječavaju nas u prihvaćanju i poštivanju onog što je zaista prisutno i stvarno za nas.

Identitet, želje i potrebe osobe koja je (i) mama

Cilj tjedna: osvijestiti poimanje vlastitog identiteta nakon dolaska djeteta, stupiti u kontakt s vlastitim željama i potrebama

Dolaskom djeteta u naš život, naizgled dobivamo samo još jednu ulogu - ulogu mame. Ali baš ta uloga, sa svim svojim zahtjevima i stalnim promjenama, vrlo često protrese naš identitet iz temelja, razbacavši njegove elemente posvuda i mijenjajući ono što smo mislile da znamo o sebi. Ti razbacani elementi identiteta mogu ostati tako u neredu godinama, pa i desetljećima, tinjajući vatrom zbunjenosti, izgubljenosti i nezadovoljstva. Ali postoji i drugi put - možemo svjesno pristupiti prikupljanju tih komadića i poslagivanju njih u nešto novo, u nešto što odgovara onome tko sada jesmo i tko želimo biti, a ne pokušava grčevito se držati za ono što je nekad bilo.

Puno žena u nekom trenutku kaže ili osjeća da su fokusirajući se na brigu za dijete “izgubile sebe”, da nisu sigurne više tko su i što žele, i pitaju se je li moguće istovremeno ispunjavati i vlastite i djetetove potrebe. Zato je prvi korak u osnaživanju našeg identiteta kao osobe koja je (i) mama upravo oživljavanje kontakta s vlastitim željama i prihvaćanje dopuštenja za ispunjavanje i vlastitih potreba.

Krivnja u majčinstvu

Cilj tjedna: osvijestiti izvore krivnje u vlastitom doživljaju majčinstva, fokusirati se na vlastite vrijednosti kao svjetionik u donošenju odluka

Što god radile, teško ju je u potpunosti izbjeći - krivnja u majčinstvu podmuklo se zavuče u razne kutke našeg iskustva. Uz toliko informacija i preporuka sa svih strana, uz brzinu svakodnevnog života koja otežava uzimanje vremena za osvještavanje vlastitih vrijednosti i fokusiranje na ono što je nama zaista bitno (a ne ono što nam sa strana govore da bi nam trebalo biti bitno), uz razumljivu želju da svojoj djeci pružimo što više čak i ako znamo da postoje ograničenja vremena, energije, financija, prisutnosti i kontrole nad svim aspektima života… Puno je prilika za pojavu krivnje, pogotovo ako ne radimo svjesno na raspakiravanju tih raznih poruka sa strane.

Bilo da radimo nešto što mislimo da ne bi trebale (npr. izražavamo ljutnju, uzimamo vrijeme za sebe) ili ne radimo nešto što mislimo da bi trebale (npr. kuhati više ili bolje, poticati razvoj djeteta na ovaj ili onaj način), krivnja je česti suputnik našeg majčinskog putovanja. Dobra vijest je da je ni ne moramo u potpunosti izbaciti iz automobila da bismo mogle uživati u putovanju - važno je ne dati joj da preuzme volan. Fokusiranjem na vrijednosti koje želimo njegovati u majčinstvu te prihvaćanjem ljudske pogrešivosti i nemogućnosti (pa i nepotrebnosti) kontrole svega u našem životu i životima naše djece, krivnja gubi na snazi i postaje sve manjim dijelom ovog iskustva. Isto tako, krivnja cvjeta u tišini i izoliranosti, u sramu koji nas obavije kad mislimo da smo jedine koje se tako osjećaju ili jedine koje donose određene odluke. Povezivanjem s drugima koji nas razumiju mičemo taj veo srama i lakše otpuštamo osjećaj krivnje, znajući da nismo same u svom iskustvu.

Radost u majčinstvu

Cilj tjedna: osvijestiti izvore radosti u vlastitom iskustvu majčinstva, dobiti alate za stvaranje i upijanje radosti u svakodnevnom životu

Uz otvoreno (i potrebno) razgovaranje o svim izazovima i teretima majčinstva, ponekad se čini kao da o divnim stranama majčinstva više i ne pričamo. Kao da ih u jednu ruku uzimamo zdravo za gotovo (jer tko bi inače uopće upuštao se u ovu avanturu?), ali istovremeno i zanemarujemo, stavljamo sa strane, ne doživljavamo istaknutima i bitnima. A ono na što se fokusiramo, raste - bilo dobro ili loše. 

Radost u majčinstvu, osjećaj užitka i smisla koji imamo u kontaktu s vlastitom djecom - istovremeno su i rezultat povezanosti koju osjećamo sa svojom djecom, i tu povezanost mogu povećati.  A upravo je povezanost jedan od najvažnijih elemenata koji nam roditeljstvo čini i lakšim (jer uz više povezanosti više je suradnje između nas i djece, umjesto stalnog navlačenja i konflikata) i ugodnijim. Zato je tolika moć i važnost osvještavanja svih radosti u majčinstvu, i malih i velikih; zato je ulaganje energije i fokusa u stvaranje i upijanje radosti ulaganje s najvećim povratom. Radost nije nešto što moramo prepustiti slučaju i biti iznenađeni kad nam se dogodi, već možemo ciljano djelovati u smjeru širenja vlastitog kapaciteta za radost te svjesno stvarati prilike za pojavljivanje doživljaja radosti.

Ljutnja u majčinstvu

Cilj tjedna: osvijestiti poruke svoje ljutnje, dobiti alate za nošenje s vlastitom ljutnjom

Osjetiti ljutnju u majčinstvu većinu nas pogađa na više razina istovremeno. Prva razina proizlazi iz samog doživljaja ljutnje, koja nas često iznenađuje, pa i plaši, jer najčešće nismo oko sebe imale primjere zdravog i sigurnog izražavanja ljutnje, niti nam je bilo dopušteno da u odrastanju izražavamo vlastitu ljutnju i druge emocije koje su bile izazovne za okolinu. A druga razina proizlazi iz priče koju si pričamo o toj ljutnji i što ona znači za nas, i često ta priča ima elemente “loša sam mama”, “ovo se ne smije događati”, “sve radim krivo”, “nikad neće biti bolje”, “upropastit ću svoje dijete” i brojne druge.

Ljutnja u svojoj srži može biti vrlo korisna - može nam pomoći da osvijestimo svoje želje i potrebe, može drugima dati do znanja koje su naše granice, može nas potaknuti na djelovanje i promjene. Da bismo mogle iskoristiti korist ljutnje bez plaćanja previsoke cijene koju neobuzdana ljutnja ima na naše odnose, važno je osvijestiti otkud zapravo dolazi naša ljutnja i što nam poručuje, te naučiti kako je izražavati na zdrav i siguran način.

Majčinstvo kao prilika za rast

Cilj tjedna: smjestiti svoje iskustvo majčinstva u širu priču vlastitog života, identificirati prilike za vlastiti rast koje majčinstvo pruža

Majčinstvo sasvim sigurno nije jedini način na koji možemo rasti kao osobe - istražiti i širiti vlastite kapacitete za povezivanje, razumijevanje i ljubav - ali može biti vrlo moćno i značajno putovanje transformacije i rasta. Ulaskom u majčinstvo neizbježne su određene promjene u našem životu, ali o tome koliko svjesno pristupamo tom iskustvu ovisi hoće li to biti promjene koje nas bacaju s jedne na drugu stranu dok mi samo bespomoćno plutamo okolo, ili će to biti promjene koje nas potiču da uzmemo kormilo života u svoje ruke. 

Jedna od mojih najdražih autorica, Lisa Marchiano, to opisuje ovako:

Majčinstvo, sa svojim intenzivnim fizičkim i emocionalnim ekstremima, je talionik u kojem smo testirane i mijenjane. U alkemijskoj posudi majčinstva, vrućina je uvijek namještena na “visoko”. Zastarjeli dijelovi naše osobnosti se tope, a nove strukture se kuju. Majčinstvo je vrtoglavi hod po žici, maskenbal, susret sa smrtnošću. Ono je pad iz milosti i pronalaženje milosti, odljubljivanje i zaljubljivanje, i opetovano slamanje srca. Majčinstvo je krajnje sučeljavanje sa sobom. Što god postoji za otkriti na dnu tvoje duše, bilo da je to prljavština ili blago, majčinstvo će ti pomoći pronaći.”

Nakon prijave e-mailom u roku od 24h dobivate odgovor.

cijena sudjelovanja u programu
125 EUR / 941,81 kn*

Radionice se održavaju online, putem Zoom aplikacije.
Za dio s artterapijskim stvaranjem u svakoj radionici unaprijed ćete dobiti upute za pripremu materijala, a koristit ćemo mali broj pristupačnih i lako dostupnih materijala.


Za sudjelovanje u radionici bitno je osigurati privatni prostor bez distrakcija iz okoline, kako biste i sebi omogućile ulazak u proces i dobivanje maksimuma iz iskustva, i osigurale privatnost i sebi i drugim sudionicama.

*fiksni tečaj za konverziju prema HNB : 1 euro = 7,53450 kuna

predviđeni početak programa:


program je u fazi prikupljanja prijava za sudjelovanje

Grupa kreće čim se skupi barem 6 sudionica i točni dan i vrijeme održavanja bit će dogovoren sa sudionicama (postoje opcije u večernjim satima preko tjedna ili vikendom).

Mjesto u programu rezervira se izvršenom uplatom i prijavom potvrđujete želju za sudjelovanjem u svih 6 radionica u programu.
Radionice su povezane i nije moguće sudjelovati samo u jednoj ili više njih po želji.
U slučaju preskakanja bilo koje od radionica, nema povratka uplaćenog iznosa.
U slučaju nemogućnosti sudjelovanja zbog izvanrednih okolnosti uz javljanje prvom prilikom, postoji mogućnost nadoknade prema dogovoru.

U ovom programu ćete:

osvijestiti vlastito iskustvo majčinstva

bolje upoznati sebe uz pomoć artterapijskih tehnika

normalizirati različita iskustva majčinstva

povezati se s drugima

dobiti znanja i poticaj za razvoj podržavajućih vještina

osnažiti povjerenje u sebe - kako u majčinstvu, tako i mimo njega

povećati vlastitu psihološku fleksibilnost
koja omogućuje lakše nošenje sa svakodnevnim situacijama

Zašto je korisno stvaranje pomoću tehnika art terapije?

aktivira različite dijelove mozga, pomaže u integraciji iskustva i dobivanju novih uvida

omogućava izražavanje osjećaja na siguran način

omogućava upoznavanje i istraživanje različitih dijelova sebe i svog iskustva,
dijelova koji nisu lako dostupni na isključivo verbalni i kognitivni način

omogućuje otkrivanje novih perspektiva zaobilaženjem uobičajenih obrazaca razmišljanja

potiče kreativnost i fleksibilnost i u drugim aspektima života

omogućuje iznošenje unutarnjih iskustava (misli, osjećaja, senzacija, sjećanja…) van te pronalaženje smisla u njima kroz istraživanje i stvaranje vlastite cjelovite priče o sebi i svijetu

Dojmovi sudionica mojih dosadašnjih psihološko-kreativnih radionica

“Moje iskustvo bilo je transformirajuće! Vođena vizualizacija zatvorenih očiju odvela me u svijet koji nisam mogla do tada zamisliti - koji ne bi postojao da sve ostavim kako je trenutno i ne pomaknem se sa svojeg trenutnog puta. Taj drugi svijet bio je puno šareniji, pun sunca i najvažnije - mojih vlastitih odabira. Potaknuo me na razmišljanje koje sve stvari prihvaćam u svoj život bez da razmislim da li ih želim, trebaju li mi već ih prihvaćam zato jer sam ih i prije prihvaćala. Dobila sam jedan novi pogled na to kako sam ja ta koja oblikujem svoj život svojim odabirima i svojim djelovanjem - i da tu zadaću ne prihvaćam olako.”

“Vrlo konkretno, emotivno iskustvo. Napokon sam osjetila sebe za razliku od dosadašnjeg spoznavanje sebe racionalnim promišljanjem. Divno je isključiti se, prepustiti se tvom pažljivom vođenju i osjetiti odgovore koje želimo i trebamo osjetiti.”

“Moje iskustvo bilo je sjajno! Pružile su mi (nam) se različite tehnike komunikacije sa sobom, podsjećanje na važnost vremena koje posvećujemo sebi - a sve to uz sjajno i nenametljivo vođenje u totalno safe okruženju.”

“Zaronila sam tamo gdje nisam očekivala zaron. Odnijelo me drvo u bespuća nutrine. Eto, saznala sam na početničkoj bazi što art terapija jest, dopustila sam si izraziti svoju kreativnu snagu i spoznala što mi je važno. Za prvi puta, rekla bih, više nego dovoljno.”

“Premašilo sva očekivanja. Bilo je ugodno, opuštajuće, a jako jako profesionalno pripremljeno i odrađeno. Radionica mi je pomogla da spoznam neke stvari o prošloj godini na vrlo intuitivan i zabavan način.”

“Eva, tvoj glas i pojava, izbor zadataka kojim se potiče stavljanje intuicije i kreative u prvi plan su odlična kombinacija za prodrmati svakodnevnicu. Svakako se pridružujem nekoj od budućih radionica.”

“Predivno, nježno, divno vođeno vrijeme za mene. Za promišljanje i slaganje misli. Jedno od ljepših iskustava koja sam imala za sebe.”

“Svidjela mi se kombinacija teorijskog dijela koji nas je nekako uveo u rad, tvoje jasne, a tople upute, ali pretežno praktični dio s dovoljno vremena za samootkrivanje. Sviđa mi se što si podržavajuća, poznajući ljudsku psihu, unaprijed nam razbiješ neke potencijalne kočnice, motiviraš konkretnim pitanjima.”

Ako imaš bilo kakvih dodatnih pitanja, dobrodošla su na evairadost@gmail.com

Svaka od nas ima svoje komadiće mozaika
- dijelove svog iskustva koje slaže u priču o svom majčinstvu;

i sve smo dio velikog mozaika majčinstva
- složenog od bezbroj boja i oblika, jedinstvenih kao što je svaka od nas.

Pridruži se ovom psihološko-kreativnom putovanju i otkrij snagu vlastite kreativnosti u oblikovanju života i majčinstva po svojoj mjeri.